Zpravodajství ČTK: Spalování odpadu v teplárně United Energy připomínkují ekologové
28.12.2010
Ekologické organizace se nehodlají smířit se záměrem společnosti United Energy, která chce ve své teplárně v Komořanech u Mostu spalovat komunální odpad. Zařízení, jež by mohlo fungovat už v roce 2015, by ročně spálilo 100.000 až 150.000 tun odpadu, což je zhruba třetina produkce celého Ústeckého kraje. Projektovou dokumentaci EIA už oficiálně připomínkovaly dvě organizace, řekla ČTK mluvčí United Energy Miloslava Kučerová. Ekologové se budou snažit alespoň zmírnit dopady spalovny na životní prostředí.
Teplárna má dlouhodobě problémy se zajišťováním dodávek uhlí a poohlíží se po jiných palivech. Začátkem prosince zamítla krajská rada spalování dehtových odpadů z rafinérské výroby na Ostravsku. Spalováním by se prý uvolňovaly toxické polychlorované bifenyly a další látky, napsala tehdy Mf Dnes.
Od letošního února se navíc hovoří o spalování komunálního odpadu. Zařízení za 2,2 až 3,5 miliardy korun má být v provozu v roce 2015, pokud jeho stavbu nezakáže krajský úřad a námitky ekologů. Zejména ochránci přírody jsou ke spalovně a jejímu přínosu velmi kritičtí.
"Spalování obrovského množství odpadů by představovalo významný zdroj znečištění ovzduší, ale také desetitisíce cest těžkých nákladních automobilů, které by musely odpadky do Komořan svážet. Navíc zahraniční zkušenosti ukazují, že na drahý provoz spaloven musí doplácet občané podstatným zvýšením poplatků za svoz komunálního odpadu," uvedl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví, které prý už své připomínky k dokumentaci také zaslalo.
United Energy zatím registruje námitky jen od dvou jiných sdružení. "Jejich obsah zatím nechceme specifikovat, protože schvalovací proces zatím stále probíhá," řekla Kučerová. Teplárna tvrdí, že spalování odpadů je prakticky neškodné a ekologicky spíše prospěšné, protože šetří fosilní paliva.
Zatím známé a teplárnou nepotvrzené připomínky Centra pro životní prostředí a zdraví zahrnují vhodnější lokalizaci, menší kapacity a ekologicky výhodnější metody nakládání s odpady, které by alespoň minimalizovaly dopady na obyvatele už tak znečištěného Mostecka. Podle ekologických organizací by spalovna odpadu zvýšila koncentrace prachu i karcinogenních uhlovodíků. Za posledních deset let díky protestům různých sdružení vyrostla v Česku jen jedna podobná spalovna, která funguje poblíž Liberce.