Skupina Teplárna Komořany

"Odpad - nevyčerpatelný zdroj energie"

Vyhledat

« zpět

Právo: Stavba spalovny odpadů dostala zelenou

Právo: Stavba spalovny odpadů dostala zelenou

22.06.2011


Vyrůst má v Komořanech, United Energy chce rozptýlit obavy zdejších lidí speciálními webovými stránkami

Ministerstvo životního prostředí dalo zelenou výstavbě spalovny pro termické využívání komunálního odpadu v Komořanech na Mostecku.

Teplárenská společnosti United Energy požádá o evropskou dotaci na její vybudování. Právu to potvrdila mluvčí United Energy Miloslava Kučerová.

Pochybnosti obyvatel regionu, zatíženého znečištěním vzduchu z velkých zdrojů, se firma pokusí rozptýlit na specializovaných webových stránkách.

„Naleznou na nich odpovědi na většinu svých otázek. Prostřednictvím těchto stránek bude možné vznášet i konkrétní dotazy týkající se budoucího zařízení pro energetickévyužívání komunálních odpadů,“ upřesnila v úterý pro Právo mluvčí společnosti Kučerová.
Také podle vedení mosteckého magistrátu je otevřenost firmy k obyvatelům oblasti nezbytná. „Je třeba o problematice jednat,“ konstatoval primátor Vlastimil Vozka (SMM).

Využít energii spalováním předtříděného komunálního odpadu chce firma prostřednictvím roštového kotle s výrobou páry pro parní turbínu a ostatními nezbytnými technologiemi.
Teplo by mělo vyhřívat domácnosti v Mostě a Litvínově. A zdraví lidí by provoz zatížit podle stanoviska MŽP neměl.

„Čištění spalin je třístupňové, zahrnuje technologie nejlepších dostupných technologií tak, aby splnily přísnější limity, než stanoví evropské i národní legislativy,“ tvrdí firma.

Spalovna by měla využívat 150 tisíc tun komunálních odpadů regionu ročně. Spalovat se podle studie budou nerecyklovatelné, a tedy nevyužitelné složky komunálního odpadu, které by jinak skončily na skládkách.
„Zdrojem odpadů budou primárně obce na území Ústeckého kraje. Spádová oblast z hlediska dodávek odpadu představuje rádius do 70 km od zařízení. Neuvažujeme o využívání odpadů ze zahraničí,“ ujišťuje Kučerová.

Do provozu by United Energy chtěla uvést zařízení v roce 2015.