Skupina Teplárna Komořany

"Odpad - nevyčerpatelný zdroj energie"

Vyhledat

« zpět

Mostecký deník: Zelení se zlobí. Pálení odpadků odmítnou

Mostecký deník: Zelení se zlobí. Pálení odpadků odmítnou

26.11.2011


Most – Strana Zelených v Mostě nesouhlasí s plánovanou výstavbou spalovny komunálních odpadů   v Komořanech. Zelení přijdou v pondělí ráno na radniční stavební úřad, kde při veřejném projednávání v rámci územního řízení předají úřadu své námitky. Zelení, kteří nemají na radnici žádné zastupitele, včera v tiskové zprávě vyzvali vedení města, aby také vyjádřilo své nesouhlasné stanovisko a připojilo se k nim.
„Obáváme se, že spalovna odpadů s kapacitou spálených 150 000 tun odpadků ročně bude dalším regionálním znečišťovatelem ovzduší,“ sdělil neurolog Petr Klepiš, předseda mosteckých Zelených.
„Svážení odpadů z kraje, ale i z oblastí mimo kraj, zvýší hustotu dopravy v regionu, což opět ovlivní kvalitu ovzduší a zhorší dopravní situaci na Mostecku,“ dodal Klepišův kolega Dušan Bodnár. Oba se podivují, že mostečtí radní odmítají dovoz ostravských kalů na Mostecko a jejich pálení v cementárně na Litoměřicku, ale k pálení odpadků u Mostu jsou vstřícní.
„Spalovna je něco jiného,” říká primátor Vlastimil Vozka. Radní argumentují tím, že investor zajistí nejlepší technologie, aby množství škodlivin bylo výrazně podlimitní.
Deník v září informoval, že radnice v srpnu uzavřela s pomořanskou teplárnou dohodu o spolupráci. Díky partnerství získala teplárna potenciálního dodavatele odpadků.
Pro radnici může být jejich pálení finančně výhodné, protože z odpadků se vyrobí teplo pro Most. Politici budou mít také méně starosti s řešením skládkování, které má více zatěžovat městský rozpočet.