5plus2: Spalovna? EU se cuká
24.11.2014
EVROPSKÁ DOTACE PRO TEPLÁRNU JE V OHROŽENÍ. NESEDÍ ZÁKON
PLZEŇ / Výstavba spalovny odpadů v Chotíkově se možná prodraží téměř o půl miliardy oproti očekávání. Plzeňská teplárenská, která stavbu financuje, totiž počítala s evropskou dotací. Nyní ale hrozí, že peníze z unie nepřijdou. Teplo se prý ale Plzeňanům ani při naplnění černého scénáře nezdraží.
Spalovna se začala stavět v srpnu a dokončena by měla být do konce roku 2015. Stát bude necelé dvě miliardy korun. Zhruba čtvrtinu měla teplárna získat jako dotaci z Unie.
Ředitel neztrácí naději
„Sešli jsme se ihned s panem ministrem Podivínským a snažíme se vše řešit. Problém je v nesouladu našich zákonů o odpadovém hospodářství s evropskou legislativou. Předešlé vlády bohužel nezvládly dát tyto záležitosti do pořádku, 11 let se na to kašlalo a toto je důsledek,“ vysvětlil ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.
Naději na získání dotace prý ale ještě neztratil. „Do dvou týdnů pojedeme s panem ministrem jednat do Bruselu. Do poloviny prosince bychom měli pak celou záležitost dotáhnout,“ uvedl Drápela. „Udělám všechno proto, abychom peníze získali. Ale připravenou máme i variantu stavby bez dotace,“ podotkl.
Drápela: Teplo nezdraží, i když dotace nebude
Získání evropských peněz bylo nejisté již letos na jaře, kdy byl kvůli protestům brněnských aktivistů ohrožen termín získání stavebního povolení. Tehdy vše dopadlo dobře. Plzeňané se ale podle ředitele teplárny nemusí bát zdražení tepla. „Získání či nezískání dotace ovlivní jen dobu návratnosti investice. Pokud peníze dostaneme, bude kratší o tři až čtyři roky,“ tvrdí Tomáš Drápela.
Plzeňská spalovna bude ročně likvidovat více než třetinu odpadu z celého kraje, tedy zhruba 95 tisíc tun. Výstavbu spalovny plánovala i Mostecká teplárna, která patří do skupiny EPH Danielá Křetínského. Měla vyrůst v Komořanech u Mostu za 2,7 miliard korun a ročně by pálila 150 tisíc tun odpadu z Ústeckého kraje. Letos v květnu byl ale projekt zastaven. Následkem odporu ekologů i nejasného financování již loni padl záměr postavit spalovnu v Karviné. U ledu zřejmě skončí také záměr Sokolovské uhelné na výstavbu spalovny ve Vřesové. Ta měla likvidovat až 60 tisíc tun odpadu za rok. V Česku jsou nyní v provozu tři velké spalovny komunálního odpadu – v Praze, Brně a Liberci.