Skupina Teplárna Komořany

"Odpad - nevyčerpatelný zdroj energie"

Vyhledat

« zpět

Mostecký deník: Kraj chce podpořit spalovnu

Mostecký deník: Kraj chce podpořit spalovnu

09.02.2016


Ústecký kraj počítá se spalováním odpadků u Mostu, při kterém se vyrobí energie.
Most- Dlouhodobá koncepce nakládání s odpady, kterou připravil Ústecký kraj, počítá s vybudováním spalovny odpadů v Komořanech u Mostu. Krajští radní budou koncepci  projednávat tento týden, zastupitelé koncem února. Proti spalovně se už dříve postavili ekologové, ale proces schvalování nezastavili. Spalovnu, která má z komunálního odpadu vyrábět elektřinu a teplo pro Mostecko, chce vybudovat společnost United Energy.
Krajský plán odpadového hospodářství je na roky 2016-2025. „Ústecký kraj počítá s výstavbou spalovny, která pojme 150 tisíc tun odpadů. Je tam připravené i integrované povolení, „ řekla krajská mluvčí Lucie Dosedělová.
Myšlenka postavit u Mostu zařízení na energetické využití odpadu (EVO) vznikla v roce 2008. Dokončeno mělo být loni. „Bohužel tomu zabránily dvě skutečnosti a to chybějící legislativa v oblasti odpadů a nedokončený proces přidělení dotace z EU. Projekt je zatím stále živý, máme platné stavební povolení, nicméně čekáme na příznivější podmínky, „ sdělila Miloslava Kučerová, tisková mluvčí United Energy. Spalování smetí pro výrobu energie má být alternativou ke skládkování, které je v EU na ústupu. Cena zařízení, které musí dodržet zákonné limity látek znečišťujících ovzduší, se pohybuje kolem tří miliard korun. Most a další města se záměrem souhlasily již v roce 2011. Chomutov je nyní proti.